PL
EN
Instagram
ECMF

       Euro Chamber Music Festival Gdańsk is the largest international festival of chamber music in northern Poland attracting renowned artists such as Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Apollon Musagete Quartett, Jean-Marc Fessard, Bartosz Koziak and MozART group. As well as featuring established musicians and premieres, ECMF promotes gifted up-and-coming artists through its unique Baltic String Duo Competition.

       Since its inception in 2012, the festival—co-financed by the City of Gdańsk—has organized over 100 concerts by some 150 artists from 15 countries in Europe, South America and Asia.


ECMF 2018
ECMF 2017
ECMF 2016

ECMF 2015
ECMF 2015

ECMF 2013

Artists


Adrianna Paliwoda

Adrianna Paliwoda

Aleksandra Lipke

Aleksandra Lipke

Alicja Wieczorek

Alicja Wieczorek

Anna Iberszer

Anna Iberszer

Armine Varvarian

Armine Varvarian

Artur Paszkowski

Artur Paszkowski

Barbara Anna Kammer

Barbara Anna Kammer

Dawid Głowacki

Dawid Głowacki

Duet Zimka & Ochwat

Duet Zimka & Ochwat

Duo del Gesù

Duo del Gesù

Duo Fortecello

Duo Fortecello

Ewa Miriam Saczko

Ewa Miriam Saczko

Ewa Telega

Ewa Telega

François-Xavier Poizat

François-Xavier Poizat

Grande Trio

Grande Trio

Grzegorz Wieczorek

Grzegorz Wieczorek

Jan Jakub Bokun

Jan Jakub Bokun

Kacprzak & Sokołowski Duo

Kacprzak & Sokołowski Duo

Karol Lipiński-Brańka

Karol Lipiński-Brańka

Krystyna Janda

Krystyna Janda

Krystyna Tkacz

Krystyna Tkacz

Maciej Bator

Maciej Bator

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr

Magdalena Cornelius

Magdalena Cornelius

Maksymilian Krzak

Maksymilian Krzak

Małgorzata Łanczakowska

Małgorzata Łanczakowska

Marta Studzińska

Marta Studzińska

Michał Mogiła

Michał Mogiła

Rafał Łuc

Rafał Łuc

Thomas Cornelius

Thomas Cornelius

Vadim Tchijik

Vadim Tchijik

Wiktor Zborowski

Wiktor Zborowski

Zuzanna Bator

Zuzanna Bator

Adam Bruderek

Adam Bruderek

Alena Iwańczuk

Alena Iwańczuk

Andrzej Siarkiewicz

Andrzej Siarkiewicz

Anna Prabucka-Firlej

Anna Prabucka-Firlej

Arnaud Kaminski

Arnaud Kaminski

Bartosz Nowicki

Bartosz Nowicki

betrand braillard

Bertrand Braillard-Eberstadt

Camille Benbaruk

Camille Benbaruk

Eliza Falkowska

Eliza Falkowska

Gedymin Grubba

Gedymin Grubba

Giuseppe Nova

Giuseppe Nova

gwieczorek

Grzegorz Wieczorek

Hanna Pozorska

Hanna Pozorska

Janusz Wawrowski

Janusz Wawrowski

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Kacper Kukliński

Kacper Kukliński

Kayah & Royal Quartet

Kayah & Royal Quartet

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Magdalena Kulig

Magdalena Kulig

Maja Andrzejewska

Maja Andrzejewska

Marianna Waszkiewicz

Marianna Waszkiewicz

Mariusz Mruczek

Mariusz Mruczek

Marta Anioł

Marta Anioł

Maurycy Śmierzchalski

Maurycy Śmierzchalski

Michał Mogiła

Michał Mogiła

Natalia Uryniuk

Natalia Uryniuk

Paweł Pawłowicz

Paweł Pawłowicz

Radosław Manthey

Radosław Manthey

Thomas Cornelius

Thomas Cornelius

String Quartet

TOS String Quartet

Trio Sopot

Trio Sopot

Urszula Janik

Urszula Janik

Wojciech Wieczorek

Wojciech Wieczorek

Alicja Wieczorek

Alicja Wieczorek

Photo Aga Foręc

Agnieszka Foręc

Photo Krysia i Agnes

Agnieszka Podłucka i Krystyna Wiśniewska

harfista

Carlos Roberto Peña Montoya

Chor DISCANTUS

Chór DISCANTUS

Dominik Kossakowski

Dominik Kossakowski

duodelgesu

Duo del Gesù

Grupa MoCarta na ECMF

Grupa MoCarta

gwieczorek

Grzegorz Wieczorek

Chylińska-Śledzinski

Hanna Chylińska i Daniel Śledziński

Photo Fessard Selmer

JEAN-MARC FESSARD

Photo Krysia i Ada

Krystyna Wiśniewska i Ada Dobrowolska

Konrad Bargieł

Konrad Bargieł

foto Nikodem Krajewski

Leszek Możdżer i Lars Danielsson

Magdalena Blum

Magdalena Blum

mroczek

Mateusz Mroczek

Mathis Zielinski

Mathis Zielinski

maurycy

Maurycy Śmierzchalski

oktet

OBERTON OKTET

Photo Patunia Jankowska Ars Musica

Patrycja Fessard

IMG_9849

Tadeusz Dixa

Thomas Cornelius

Thomas Cornelius

?????

69 DUO

Alicja Wieczorek

ALICJA WIECZOREK

am

APOLLON MUSAGÈTE QUARTETT

Bartosz Paprot

BARTOSZ PAPROT

Duo del Gesu

DUO DEL GESÙ

Eliza Falkowska

Eliza Falkowska

Ewelina Bronk

Ewelina Bronk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GABOR VARGA

big band

JAN KONOP BIG BAND

Michał Kuczyński

MICHAŁ KUCZYŃSKI

Monika Matysiak

Monika Matysiak

piotr jędrzejczyk

Piotr Jędrzejczyk

Alberto

Alberto Carnevale Ricci

Arnaud Kaminski

Arnaud Kaminski

betrand braillard

Bertrand Braillard-Eberstadt

gilles nicolas

Gilles Nicolas

Hevelius Brass

Hevelius Brass

Jarosław-Podsiadlik

Jarosław Podsiadlik

Karolina Maszk

Karolina Maszk

Krzysztof Komendarek-Tymendorf !

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Michał Mogiła

Michał Mogiła

rsz_1mladen-miloradovic

Mladen Miloradovic

Rafal Dolega

Rafał Dołęga

Wojciech Wieczorek

Wojciech Wieczorek

Łukasz Łacny

Łukasz Łacny

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska

Anna Maria Staśkiewicz

Anna Maria Staśkiewicz

Bartosz Koziak

Bartosz Koziak

Bartosz Paprot

Bartosz Paprot

Duo del Gesu

DUO DEL GESÙ

Ewa Saczko

Ewa Saczko

Jacek Karwan

Jacek Karwan

Marcin Mogiła

Marcin Mogiła

Mathis Zielinski

Mathis Zielinski

Michał Mogiła

Michał Mogiła

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Tomasz Fechner

Tomasz Fechner

Władysław Gudonis Komendarek

Władysław "Gudonis" Komendarek

Wojciech Dutkiewicz

Wojciech Dutkiewicz

Wojciech Fudala

Wojciech Fudala

Wojciech Wieczorek

Wojciech Wieczorek

Anna Szałucka

Anna Szałucka

Arnaud Kaminski

Arnaud Kaminski

Asen Tanchev

Asen Tanchev

Bartosz Paprot

Bartosz Paprot

Błażej Maliszewski

Błażej Maliszewski

Jarosław Stokowski

Jarosław Stokowski

Kaito Shibata

Kaito Shibata i Hitomi Nishioka

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Mariusz Mruczek

Mariusz Mruczek

Michał Mogiła

Michał Mogiła

Mira Graczyk

Mira Graczyk

Paweł Kukliński

Paweł Kukliński

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Władysław Komendarek

Władysław Komendarek

Concerts



I N T E R N A T I O N A L   M U S I C   D A Y


Flashmobs and happenings

Performed by ECMF artists and students of the Music Academy in Gdansk


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



Vuelta al mondo

Duo ForteCello
(France/Spain)


Anna Mikulska - cello
Philippe Argenty - piano

Program:
Dejan Despic - Siciliana op.21, Minuet op.18
Joaquin Nin - Suite Española
Gabriel Fauré - Elégie op.24
Alexander Arutunian - Impromptu
Fryderyk Chopin - Polonaise Op.26 No.1 in C sharp Minor
Béla Bartók - Romanian Dances
Adrien François Servais - Fantasy on Russian Themes, Op.13


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



Waltzes & Sonatas

Francois-Xavier Poizat - piano
(Switzerland)


Program:
Ludwig van Beethoven - Piano Sonata No. 31 in A flat major, op.110
Ferenc Liszt - Mephistowaltz No. 1
Fryderyk Chopin - Sonata No. 2 in B minor, op.23
Maurice Ravel - La Valse (arr. Alexander Ghindin)


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



Midsummer Night Concert


Małgorzata Łanczakowska - lute
Marta Studzińska - soprano


Program:

Martin Codax - „Cantigas de amigo”

1. „Ondas du mar de Vigo”
2. „Man did ei comigu, ca ven meu amigu”
3. „Mia yrmana fremosa trei des comigu a la ygreia de Vig’u”
4. „Ay Deus, se sab' ora meu amigo”
5. „Quantas sabedes amar amigo”
6. „Ay ondas que eu vin veer”

„Nymphs and sheperds” Henry Purcell
„Come again, sweet love” John Dowland
„Si, dolce e’l tormento” Claudio Monteverdi
„Folle e ben che si crede” Tarquinio Merula
„Flow my tears” John Dowland




Grande Trio

Maria Stawska - cello
Michał Müller - violin
Jan Walczak - piano

Program:
Johann Sebastian Bach - raeludium from the first suite G-flat BWV 1007 for cello solo
Ludwig van Beethoven- III Piano Trio in C minor, Op. 1 part I - Allegro con fuoco
Jean Delphin Alard - Capriccio op. 41 No. 18 for solo violin
Maurice Ravel - Piano trio in A minor part 1 – Modéré
Fryderyk Chopin - Scherzo in B flat minor Op. 31 for solo piano
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Piano Trio in D minor, Op. 49 part 1 – Molto allegro ed agitato




Adrianna Paliwoda - piano

F. Liszt – Piano Sonata in B minor, S. 178



Educational concerts
« Friends play with children ! »
and social concerts
« Friends play everywhere ! »
performed by ECMF artists




Maritime Kindergarten in Gdansk, Children's hospital POLANKI in Gdansk,
Orphanage of J. Korczak in Gdansk, Hospice of Dutkiewicz in Gdansk


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



Classic Favorites

Vadim Tchijik - violin (Russia)
Armine Varvarian - piano (Armenia)

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Violin Sonata in A major, KV 305
Ludwig van Beethoven - Violin sonata No. 5 «Spring» F major, op.24
Franz Schubert - Violin sonata in A major, D574


Old Town Hall, Gdansk


4th Baltic String Duo Competition, Gdansk

9 am


Auditions


7 pm


Laureats Concert of the 4th Baltic String Duo Competition


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



Concert

Alicja Wieczorek - piano
Jan Jakub Bokun - clarinet
Dawid Głowacki - clarinet
Grzegorz Wieczorek - clarinet

1. Charles Marie Widor – Introduction et rondeau op. 72 for clarinet and piano (Dawid Głowacki, Alicja Wieczorek)
2. Paul Jeanjean – Scherzo brillante for clarinet and piano (Grzegorz Wieczorek, Alicja Wieczorek)
3. Francis Poulenc – Sonata for clarinet and piano (Jan Jakub Bokun, Alicja Wieczorek)
Allegro tristamente
Romanza
Allegro con fuoco
4. Takashi Yoshimatsu – 4 Pieces in Bird Shape for clarinet and piano (Dawid Głowacki, Alicja Wieczorek)
5. Malcolm Arnold – Sonatina for clarinet and piano (Grzegorz Wieczorek, Alicja Wieczorek)
Allegro con brio
Andantino
Furioso
6. Astor Piazzolla – Oblivion for clarinet and piano (Jan Jakub Bokun, Alicja Wieczorek)
7. Astor Piazzolla/Cristian Zárate – Alegro Tangabile for clarinet and piano (Jan Jakub Bokun, Alicja Wieczorek)
8. Benny Goodman/A. Grgm – Salto for three clarinets (Jan Jakub Bokun, Grzegorz Wieczorek, Dawid Głowacki)


Concert sponsored by

     



2. Baltic Music Workshops, Gdansk




Basilica of St. Bridget, Gdansk


after Mass at 6:30 pm



Magdalena Cornelius - mezzosoprano
Thomas Cornelius - organ


„Quod scimus gutta est, ignoramus mare“

Johann Sebastian Bach 1685-1750
Präludium und Fuge in G-Dur BWV 541

Christoph Willibald Gluck (1714-1787)
Paride ed Elena
O del mio dolce ardor

G. F. Haendel
Rinaldo
Mio cor, che mi sai dir?

Thomas Cornelius geb. 1986
Gdańsk City of Freedom (Premiere)

Francis Poulenc 1899-1963
Le Dernier mazour

Thomas Cornelius geb. 1986
Drei Gebete (2013/2015) Prayer for Serenity – Ave Maria – Pater noster

Karol Szymanowski 1882-1937
Swan

Camille Saint-Saëns (1835-1921)
Samson et Dalila
Mon coeurs'ouvre a ta voix

Thomas Cornelius geb. 1986
Baptismus 966


St. Joseph's Church, Gdansk


6:45 pm



Karol Lipiński-Brańka - violin
Rafał Łuc - accordion


A. Schnittke - Suite in Old Style
C. Franck - Prélude, Fuge u. Variation h-moll op.18
A. Part - Fratres
G. Hermosa - Milonga del Vent
G. Finzi - Impression Tango


Old Town Hall, Gdansk


7 pm



POLISH RISING MUSIC STARS


Maciej Kacprzak - accordion
Karol Sokołowski - cello


Program:
Mikołaj Majkusiak – Rhythms of doubt
Isang Yun – Intermezzo
Kazimierz Wiłkomirski – Aria
Marek Czerniewicz - A song about the garden of Eden
Arvo Pärt – Fratres


Church of St. Adalbert, Gdansk


6:30 pm



Duet Zimka & Ochwat

Program:
J.S. Bach – Brandenburg Concert No. 3 in G major
G. Faure – Dolly op. 56
I. Stravinsky – Parsley (fragments)
E. Grieg – Suite No. 1 "Peer Gynt"


Shakespeare Theater in Gdansk


7 pm



Theatrical performance

Peter Quilter

GLORIOUS!

Cast: Krystyna Janda, Maciej Stuhr, Wiktor Zborowski, Anna Iberszer, Krystyna Tkacz, Ewa Telega

Duration: 160 min.
1 intermission


W O R L D   M U S I C   D A Y


Flash mobs in Threecity


Saint John's Eve


Baltic Culture Center, Korzenna street 33/35, Gdańsk


8 pm



Anna Prabucka-Firlej - piano
Maja Andrzejewska - violin
Adam Bruderek - violin
Eliza Falkowska - viola

program: Strauss, Wieniawski, Martinů


St. John's Church, Świętojańska street 50, Gdańsk


8.30 pm




Kayah & Royal String Quartet


Baltic Culture Center, Korzenna street 33/35, Gdańsk


8 pm



Laureats Concert of the 3rd Baltic String Duo Competition


Kościół Św. Katarzyny, ul. Profesorska 3, Gdańsk


12.45 am



Friends play BAROQUE!

Giuseppe Nova - flute
Janusz Wawrowski - violin, Wojciech Wieczorek - violin,
Arnaud Kaminski - violin, Krzysztof Komendarek-Tymendorf - viola,
Mariusz Mruczek - cello, Radosław Manthey - double bass,
Michał Mogiła - oboe, Paweł Pawłowicz - harpsichord

program: Bach, Vivaldi, Haendel


The Stanisław Moniuszko Academy of Music


6 pm



Syryngi urok

Urszula Janik – flet
Marianna Waszkiewicz – piano

program: Poulenc, Reinecke, Hindemith, Messiaen


Baltic Culture Center, Korzenna street 33/35, Gdańsk


8 pm



Do you like polish spirit?

Kwartet TOS

Izabela Bogusz – violin I
Grzegorz Bogusz – violin II
Marta Wroniszewska – viola
Karol Wroniszewski – cello

program: Moniuszko, Szymanowski



Baltic Culture Center, Korzenna street 33/35, Gdańsk


5 pm



Moments musicaux

Camille Benbaruk - piano

program: Beethoven, Liszt




Baltic Culture Center, Korzenna street 33/35, Gdańsk


8 pm



Dedications

Sopot Trio

Małgorzata Skorupa – violin
Anna Sawicka – cello
Elżbieta Rosińska – accordion


St. Joseph's Church, Gdańsk




Goldberg variations

Arnaud Kaminski - violin
Krzysztof Komendarek-Tymendorf - viola
Bertrand Braillard-Eberstadt - cello

program: Bach - Goldberg variations (arr. D. Sitkovetsky)


St. Bridget's Church, Profesorska street 17, Gdańsk


11.45 am



Chamber concert

Thomas Cornelius - organ
Magdalena Cornelius - mezzo soprano

program: Karłowicz, Chopin, Fauré




St. Adalbert's Church, Gdańsk


7 pm



à la française

Duo del Gesù

program: Bréval, Ragué


St. John's Church, Świętojańska street 50, Gdańsk


8 pm



Jerzy Stuhr - “The Double Bass” by Patrick Süskind



5. EURO CHAMBER MUSIC FESTIVAL

J U B I L E E

21.06.2016 - 10.07.2016



W O R L D   M U S I C   D A Y


Flash mobs in Threecity

 

 

12:00

Gdynia main station

 

14:00

Baltic Galery in Gdańsk

 

15:00

Gdańsk main station

 

15:30

„Large Mill” in Gdańsk

 


ECMF Ensemble


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk


8 pm


Carlos Roberto Peña Montoya – harp
Mateusz Mroczek - violin

Good St. John's Night kids!
Educational concert

9 pm


Mathis Zielinski – piano, composer
Arnaud Kaminski – violin

Andante mio

Miłosz Magin
Andante
Polish Dances
Lullaby from „Images d'Enfants” for piano

Manuel de Falla / Paweł Kochański
Suite popular española

Mathis Zielinski
WORLD PREMIERE – Violin Sonata

10 pm


PIANO DUO
Thomas Cornelius – piano, composer
Magdalena Blum – piano

Four to One

Wolfgang Amadeus Mozart
Fantasia in F minor, KV 608

Ludwig van Beethoven / Xaver Scharwenka
Symphony n°5 in C minor, op.67 (first movement)

Moritz Moszkowski
Drei Stücke, op. 11

Thomas Cornelius
WORLD PREMIERE – Noc Świętojańska for piano solo

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

The Laureats play together!

Laureats Concert of the 2nd Baltic String Duo Competition

2 pm


Brzeźno Beach in Gdańsk

ECMF Ensemble

Beach Happening!

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Jean-Marc Fessard, Grzegorz Wieczorek – clarinets
Alicja Wieczorek – piano
Patrycja Jankowska-Fessard – narrator, composer

Carte Blanche for Clarinet

Charles Marie Widor
Introduction and Rondo, op. 72

Camille Saint-Saëns
Clarinet Sonata, op. 167

Philippe Hersant
„In the dark” for solo clarinet

Francis Poulenc
Patrycja Jankowska-Fessard
„Alzheimer voice” for clarinet, narrator and tape

Francis Poulenc
Clarinet Sonata, FP 184

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Happy birthday MozART Group!

Exceptional show with MozART Group - jubilee 20 years

7 pm


St. Catherine's Church
Profesorska street 3, Gdańsk

Oberton String Octet

Yevgeny Chepovetsky, Nefelina Musaelyan, Andrii Uhrak, Alyona Pynzenyk – violins
Martyna Fąferek, Jorge Enrique Lozano Diaz Granados – violas
Floris Fortin, Ala Yakusheuskaya – cellos

Octet Project

Paul Maier

String Octet in D major, op. 84
Felix Mendelssohn-Bartholdy

String Octet in E-flat major, op. 20
Concert in collaboration with Austrian Cultural Forum Warsaw

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Chamber Choir Discantus
Sławomir Bronk – conductor

Cantus Discantus

Religious works by Polish composers and foreign Kashubian folk songs

6 pm


St. Adalbert's Church
Św. Wojciecha street 440, Gdańsk

Duo del Gesù

Classicism otherwise

Bartolomeo Bruni
Duo n°2 in G minor, op. 4

Georg Frideric Haendel
Chaconne in G major, HWV 435

Franz Anton Hoffmeister
Duo n°1 in B major, op. 65

Tadeusz Dixa
WORLD PREMIERE – Bagatelles for string duo

8 pm


St. John's Church
Świętojańska street 50, Gdańsk

Leszek Możdżer – piano
Lars Danielsson – double bass

Finale Concert – Pasodoble

WORLD MUSIC DAY

10:30 am


Baltic Galery
Grunwaldzka street 141, Gdańsk

ECMF Ensemble

Empik flash mob

12 am


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

ECMF Ensemble

Friends play with children!

Joseph Haydn
Toy Symphony

Sergei Prokofiev
Peter and the Wolf

2 pm


Sofitel Grand Sopot
Powstańców Warszawy street 12/14, Sopot

ECMF Ensemble

Fête de la Musique in Grand Hotel

3 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Bartosz Paprot – guitar

El guitarrista

Johann Kaspar Mertz
Liebeslied, op. 13

Mauro Giuliani
Rossiniana n°1, op. 119

Manuel María Ponce
Guitar Sonata n°3

7 pm


St. Catherine's Church
Profesorska street 3, Gdańsk

Duo del Gesù

Crazy Variations

Antonio Bartolomeo Bruni
Duo n°1 in E-flat major, op. 4

Johann Sebastian Bach
Aria from The Goldberg's Variations (transcription by Duo del Gesù)

Johann Halvorsen
Sarabanda con variazioni
Passacaglia

8:30 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Duo 69

Tango Bordel

Johann Sigismund Weiss
Lute Concerto in D minor (transcription by Duo 69)

Astor Piazzolla
History of the Tango

Piotr Moss
Regards éloignés

Rossen Balkanski
Scherzo

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

The Laureats play together!

Laureats Concert of the 1st Baltic String Duo Competition

8 pm


St. John's Church
Świętojańska street 50, Gdańsk

Jan Konop Big Band and Michał Kuczyński (finalist of the TV program Must Be The Music 2013)

Frank Sinatra by St. John's Night

The best of Frank Sinatra in 100th birthday celebration

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Apollon Musagète Quartett

Apollon Musagète

Ludwig van Beethoven
String Quartet in E minor, op. 56 n°2 „Razumovsky”

Antonín Dvořák
String Quartet n°11 in C major, op. 61, B 121

Janusz Korczak House
Wojciech Dutkiewicz Hospice
Children Hospital
Autistic Center

ECMF artists

Friends play everywhere!

Cycle of charity concerts in Gdańsk

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Gabor Varga – clarinet
Alicja Wieczorek – piano

Final Concert – Alles Klarnet!

Claude Debussy
First Raphsody, L 116

Bohuslav Martinů
Sonatina, H 356

Béla Kovács
Hommage à Richard Strauss

Donato Lovreglio
Traviata Fantasy

Luigi Bassi
Rigoletto Fantasy

7:30 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Reed Connection Quintet
Karolina Maszk – flute
Michał Mogiła – oboe
Jarosław Podsiadlik – clarinet
Rafał Dołęga – bassoon
Łukasz Łacny – french horn

WORLD MUSIC DAY
Quintessence

Wojciech Kilar
Wind Quintet

Grażyna Bacewicz
Wind Quintet

Gustav Holst Wind Quintet, op. 14

7 pm


St. Catherine's Church
Profesorska street 3, Gdańsk

Michał Mogiła – oboe
Karolina Maszk – flute
Wojciech Wieczorek – violin
Arnaud Kaminski – violin
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola
Mladen Miloradovic – cello, composer

Friends play Bach
300th birthday celebration Carl Philipp Emanuel Bach

Carl Philipp Emanuel Bach
Symphony in B minor, Wq 182/5

Carl Philipp Emanuel Bach
Flute Concerto in D minor, Wq 22

Johann Sebastian Bach
Concerto for violin and oboe in C minor, BWV 1060R

Mladen Miloradovic
WORLD PREMIERE - Suite Baroque

7:30 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Detmolder Klaviertrio
Wojciech Wieczorek – violin
Alberto Carnevale Ricci – piano
Mladen Miloradovic – cello

Musici Europae

Ludwig van Beethoven
Cello Sonata n°2 in G minor, op. 5

Erwin Schulhoff
Violin Sonata n°2, WV 91

Felix Mendelssohn Bartholdy
Piano Trio n°1 in D minor, op. 49

7 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Trio Braque
Gilles Nicolas – piano
Arnaud Kaminski – violin
Bertrand Braillard – cello

Brahms at the Baltic Sea

Johannes Brahms
Complete Piano Trios

Piano Trio in C major, op. 87
Piano Trio in C minor, op. 101
Piano Trio in B major, op. 8

9 pm


Hevelius Brass
Paweł Hulisz – trumpet
Piotr Kowalkowski – trumpet
Michał Szczerba – french horn
Bogdan Kwiatek – trombone
Łukasz Gruba – tuba

Final Concert – St. John's Night with Hevelius Brass

Works by John Williams, George Gershwin, Leonard Bernstein, Duke Ellington...

4 pm


St. Nicolas' Church
Świętojańska street 72, Gdańsk

Opening Concert – in the beginning was Haydn

Duo del Gesù
Arnaud Kaminski – violin
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola

Joseph Haydn
Complete Sonatas for violin an viola

Sonata in F major, Hob. VI:1
Sonata in A major, Hob. VI:2
Sonata in B-flat major, Hob. VI:3
Sonata in D major, Hob. VI:4
Sonata in E major, Hob. VI:5
Sonata in C major, Hob. VI:6

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Masters play together

Duo Staśkiewicz-Koziak
Anna Maria Staśkiewicz – violin
Bartosz Koziak – cello

Zoltán Kodály
Duo for violin and cello, op. 7

Bohuslav Martinů
Duo n°1 for violin and cello, H 157

Witold Lutosławski
Bucolics (transcription for violin and cello)

Maurice Ravel
Sonata for violin and cello




5 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Piano recital
Mathis Zielinski – piano

The Path of the Great Poles

Ignacy Jan Paderewski
Piano Sonata, op. 21

Frédéric Chopin
Fantaisie in F minor, op. 49

Miłosz Magin
Piano Sonata n°4

7 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Wojciech Fudala – cello
Marcin Mogiła – piano

Sonates ? S'il vous plaît !

Luigi Boccherini
Sonata in A major, G 4

Bohuslav Martinů
Cello Sonata n°2

Mieczysław Weinberg
Cello Sonata n°2

Leoš Janáček
Pohádka

5 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Tomasz Fechner, Bartosz Paprot – guitars
Ewa Saczko – composer, piano

Let's play guitar!

Fernando Sor
Grand Solo

Manuel María Ponce
Sonata Mexicana

Georg Frideric Haendel
Ouverture from the Harpsichord Suite n°7, HWV 432

Franz Schubert
Lob der Tränen

Frank Martin
Quatre pièces brèves

Ewa Saczko
WORLD PREMIERE - Trio for two guitars and piano “Adriatyk”

7 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Michał Mogiła – oboe
Wojciech Wieczorek – violin
Arnaud Kaminski – violin
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola
Michał Zieliński – cello
Jacek Karwan – double bass
Aleksandra Żebrowska – harpsichord, piano

... friends play... already!

Johann Sebastian Bach
Violin Sonata in A minor, BWV 1003 (transcription for harpsichord)

Hans Fryba
Suite in old style for double bass

Giovanni Bottesini
Elegy in D major for double bass and piano

Eugène Ysaÿe
Violin Sonata n°4

Eugène Ysaÿe
Violin Sonata n°5

Johann Sebastian Bach
Concerto for oboe d'amore, strings and basso continuo in A major, BWV 1055

8 pm


St. John's Church
Świętojańska street 50, Gdańsk

Arnaud Kaminski – violin
Bartosz Paprot – guitar
Szymon Jabłoński – accordion

Final Concert – St. John's Night

Antonio Vivaldi
Le quattro stagioni (transcription for violin, accordion and guitar by Arnaud Kaminski)

Graphic show by Karolina Romańska and Piotr Mańczak

METROPOLIS by Fritz Lang with live improvisation
by electronics music genius Władysław „Gudonis” Komendarek

6 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Duo del Gesù
Arnaud Kaminski – violin
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola

Opening concert – Vienna in Gdansk

Joseph Haydn
Sonata in F major for violin and viola, Hob.VI:1

Wolfgang Amadeus Mozart
Duo n°1 in G major for violin and viola, KV 423

Robert Fuchs
12 duets for violin and viola, op. 60

Bohuslav Martinů
Three Madrigals for violin and viola, H.313

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Climates, impressions, persona

Alexander Tansman
Variations on a theme by Scriabin

Bartosz Paprot – guitar

Joaquin Rodrigo
Tres Piezas Españolas

Bartosz Paprot – guitar

Vladislas Zolotarev
Winter Morning

Szymon Jabłoński – accordion

György Ligeti
Musica ricercata

Szymon Jabłoński – accordion

Karol Szymanowski
Mazurkas op. 50 n° 1-4

Anna Szałucka – piano

Astor Piazzolla
Double Concerto for bandoneon and guitar "Hommage à Liège"

Szymon Jabłoński – accordion, Bartosz Paprot – guitar, Magdalena Darska-Szpakiewicz - piano

Krzysztof Olczak
Trio "Hommage à Szymanowski"

Arnaud Kaminski – violin, Bartosz Paprot – guitar, Szymon Jabłoński – accordion

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Mira Graczyk – soprano
Asen Tanchev – piano

Bel canto versus Piano

Wolfgang Amadeus Mozart
Piano Sonata in D major KV 311

Frédéric Chopin
Étude in B minor op. 25, n°10

Frédéric Chopin
Fantaisie in F minor, op. 49

Sergei Prokofiev
Piano Sonata n°3 in A minor, op. 28

Vassil Kazandjiev
Toccata in A minor

Karol Szymanowski
Songs of the Fairy Tale Princess, op.31

Richard Strauss
Selected arias

8 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Kaito Shibata – violin
Hitomi Nishioka – piano

Japan par excellence

César Franck
Violin Sonata in A major

Claude Debussy
Violin Sonata in G minor, L 140

Camille Saint-Saëns
Violin Sonata n°1 in D minor, op. 75

8 pm


St. Nicolas' Church
Świętojańska street 72, Gdańsk

Bach: suites, duets, partitas

Wilhelm Friedemann Bach
Duet in C major for two violas, F.60

Błażej Maliszewski, Krzysztof Komendarek-Tymendorf – violas

Johann Sebastian Bach
Partita n°3 in E major for solo violin, BWV 1006

Arnaud Kaminski – violin

Johann Sebastian Bach
Cello Suite n°5 in C minor, BWV 1011

Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola

Johann Sebastian Bach
Cello Suite n°2 in D minor, BWV 1008

Mariusz Mruczek – cello

Wilhelm Friedemann Bach
Duet in G minor for two violas, F.62

Błażej Maliszewski, Krzysztof Komendarek-Tymendorf – violas

6.30 pm


Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Final Concert – Friends play together!

Wolfgang Amadeus Mozart
Oboe Quartet in F major, KV 370

Michał Mogiła – oboe, Paweł Kukliński – violin,
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola, Mariusz Mruczek – cello

Wolfgang Amadeus Mozart
Exsultate, jubilate, KV 165

Mira Graczyk – soprano, Krzysztof Komendarek-Tymendorf – viola,
Paweł Kukliński, Arnaud Kaminski – violin, Mariusz Mruczek – cello

Astor Piazzolla
The Four Seasons of Buenos Aires

Arnaud Kaminski – violin, Szymon Jabłoński – accordion, Anna Szałucka – piano
Bartosz Paprot – guitar, Jarosław Stokowski – double bass

Accompanying events




1 july

4. BALTIC STRING DUO COMPETITION

Gdańsk

Plakat-konkursu

1 july

3. BALTIC STRING DUO COMPETITION

Gdańsk 2017

Resident composer
Thomas Cornelius
Germany
Plakat-konkursu
Download - notes [.pdf]:

Dawno Temu (Vl/Vla & Vl/Vla/Vc)
Dawno Temu (Vl/Vla/Vc & Vc/Cb)
Dawno Temu (Vla/Vc & Vc/Cb)
Dawno Temu (Vl/Vla & Vl/Vla/Vc)

2 - 4 july

BALTIC MUSIC
WORKSHOPS

Gdańsk 2017

Violin, Viola, Flute, Klarinet, Oboe, Orchestra experts, Chamber music
Participation is free

Plakat-warsztaty

21 june - 27 july

Friends play everywhere!

Janusz Korczak House
Wojciech Dutkiewicz Hospice
Children Hospital
Autistic Center

(Cycle of charity concerts in Gdańsk by ECMF Artists)

 

1 - 7 july

Photography exhibition „Five years ECMF”


Baltic Culture Center

Korzenna street 33/35, Gdańsk

25 june

2. Baltic String Duo Competition

9 am – 3 pm

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

1 - 7 july

Photography exhibition „Five years ECMF”


Baltic Culture Center

Korzenna street 33/35, Gdańsk

6 - 8 july

Friends play everywhere!


Janusz Korczak House
Wojciech Dutkiewicz Hospice
Children Hospital
Autistic Center

(Cycle of charity concerts in Gdańsk by ECMF Artists)

 

1. Baltic String Duo Competition

22 june

9 am – 3 pm

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Conference and exhibition „Noble Instruments”

22 june

Conference and exhibition „Noble Instruments” about lutherie by Wojciech Dutkiewicz

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Press conference with Apollon Musagète Quartett

25 june

8 pm

Baltic Galery
Grunwaldzka street 141, Gdańsk

Antonina Konopelska zdjecie

Photography Master Class by Maurycy Śmierzchalski

21-24 june

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Antonina Konopelska zdjecie

Antonina Konopelska – Art multimedia exhibition

21-24 june

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Photography exhibition by Maurycy Śmierzchalski

21-24 june

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Peinture exhibition by Natalia Uryniuk, Angelika Rychert, Ika Wójcik, Vera King & Bulbin, Igor Wolski, Joanna Mularska

14-19 june

Baltic Culture Center
Korzenna street 33/35, Gdańsk

Patronage


HOTEL NUMBER ONE

HOTEL NR 1 SKODA Plichta

QHGC

logo_jpg

znak_BZWBK_SANTANDER

Partners


Organizer

logo_stowarzyszenie

Co-organizer

logo NCK GTS


Co-financed by the City of Gdańsk

The project supported by the Pomeranian Province

logo_set-pomorskie


Honorary patronage

Remarkable festival - EFFE Label logo_meakultura


Honorary Partner

2018

logo-idream    logo-bibusmenos



2017

AIOLI    logo-bibusmenos



2016

logo-idream    logo-bibusmenos

 


Donors


Rotary Club



 


Media patronage

logo-prestiz logo-czarne rg logo_www_gdansk logo_o


Partners

Black Dress Code Avocado GEWA music Henglewscy YAMAHA FRAME studium fotografii LOGO_Fundacja LOGO_AFK_5x1 bibusmenos logo_selmer logo_wesolowski RMF CLASSIC db logo save the music logo cameral music muzykalia ekskluzywne gdzieco_biale grafik centrum j m poland kamerton_logo_BLACK local heros logo IOM-2 logo koncert.pl logo kulturaonline logopolmic2009d noble polskie lutnictwo skrzydlasukcesu logo uniwersalne symfonika.pl_logo_045_duze wilfer Wolontariat wychowanie muz logo-zdunek zaiks logo empik

 


OPERATION WEBSITES

logo
w e b m a s t e r . l e g n i c a . p l

Gallery


Tickets


Reservation:

18.09.2018  -  Theatrical performance GLORIOUS!
- TICKET BOOKING -

Contact


Festival Directors

 


Arnaud Kaminski

tel: +33 6 13 80 15 19

 


Krzysztof Komendarek-Tymendorf

tel: +48 693 165 157

 


ECMF Address:



Krzysztof Komendarek-Tymendorf

The Stanisław Moniuszko Academy of Music

Łąkowa 1-2

80-743 Gdańsk

POLAND